Cestování a doprava po ostrově Madeira

Existují tři základní způsoby, jak cestovat po Madeiře. Autobus, taxi a auto z půjčovny.  O cestování pěšky podél kanálů levadas píšu jinde.

Autobus

Autobusy jsou nejlevnější varianta, nejezdí ovšem všude. Dovezou vás do větších madeirských měst, jsou čisté, spolehlivé a jezdí načas. Meziměstské autobusy jsou nejčatěji bílo vínové a stojí pár euro podle vzdálenosti. Podstatná část jejich stání je ve Funchalu u začátku lanovky, ale některé jezdí z jiných zastávek, které jsou rozmístěny podél hlavní silnice na nábřeží.


Dálkové a městské autobusy jsou odlišeny barevně. Funchal je rozdělen do tří zón.

Autobusy MHD jezdí pouze ve Funchalu, jsou vždy žluté, nebo oranžové a mívají i turistickou variantu, kde se dá sedět ve druhém patře na střeše. Zastávek je hodně, jsou označeny nápisem paragem a u většiny z nich se dají koupit jízdenky. Ty vám také prodá na požádání řidič autobusu, kterému stačí říct, kam jedete. Tady bývá ale jízdenka dražší. Jednosměrný lístek vás vyjde na 1,30 EUR.

Funchal je rozdělen do tří zón, tří soustředných polokruhů. První je kolem přístavu a centra města, poslední sahá k hoře Monte. Čím vzdálenější zóna, tím dražší lístek. Ceny zpátečních lístků jsou 1,07 EUR - 1. zóna Lido, 1,47 EUR - 2. zóna Botanická a Orchidejová zahrada, 1,90 EUR - Monte, Palheiro Fereiro, Praia Formosa. Jízdenky nejsou omezeny časem ani trasou, pouze zónou.


Jízdenky na autobus se nakupují u stánku, nebo u řidiče. Některé autobusy pro turisty mají vyhlídku ze střechy.

Dá se koupit i jednotýdenní turistická permanentka, která se vyplatí především, pokud ve Funchalu bydlíte. Stojí 14,96 EUR a při její koupi je nutné předložit pas.

Pokud chcete, aby vám autobus zastavil, musíte na něj mávnout. Nastupuje se vždy předními dveřmi. Když chcete z autobusu vystoupit, musíte na řidiče zazvonit.

Jízdní řády se dají najít na webech dopravních společností:

www.horariosdofunchal.pt

Operuje Funchal (Urbano, žluté busy) a východní polovinu ostrova (Interurbano, šedé busy). Strašně blbej web, nemá funkční anglickou verzi. Tady je mapa spojů:
http://www.horariosdofunchal.pt/images/stories/pdf/mapainterurbano.pdf
Jízdní řády jednotlivých linek se dají najít na adresách typu
http://www.horariosdofunchal.pt/carreiras/26.pdf
kde se vymění na konci to číslo před .pdf.

www.rodoeste.pt

docela dobrý web s funkčními mapkami (mapas) a odkazy na jízdní řády. Jezdí hlavně po jižním pobřeží, ale také jeden spoj do Porto Moniz a Sao Vicente (možná i Seixal, nevím).

www.sam.pt

Jezdí po východní polovině ostrova a z letiště. Mapka linek:
https://www.sam.pt/en/network-map.html
web má slušnou anglickou verzi.

www.eacl.pt

nemá mapku, jen soupis jízdních řádů všech linek
https://www.eacl.pt/index.php/transportes/horarios-e-percursos/todas-as-carreiras
Po pravdě řečeno ani většinu těch míst, do kterých jezdí, neumím najít na mapě.

Taxi

Taxi je bezesporu nejpohodlnější, ale samozřejmě také nejdražší varianta, i když ne tak drahá jako v Čechách. Všechny vozy mají taxametr. Většinu taxíků najdete ve Funchalu a zastaví na mávnutí. Také vám jej mohou zavolat na požádání z recepce hotelu. Ceny z centra k turistickým místům ve Funchalu jsou pevné, např. na Monte vás zpáteční cesta vyjde na 15 EUR. Po 22. hodině jsou ceny o 20% vyšší. Taxík si lze také pronajmout na celý den cestování po ostrově. To vyjde přibližně na 75 EUR. Kontakty a oblíbené trasy najdete v infocentru.

Příjemnou službou jsou restaurační taxíky, které jezdí zadarmo, aby se tak postarali o své hosty. Informaci o tom, která restaurace takovou službu nabízí, vám sdělí vaše delegátka a taxi vám opět zavolá recepční, která má na restaurace v okolí kontakt, a zároveň vám tak udělá rezervaci na domluvenou hodinu. Restaurace tuto službu poskytují jako nadstandardní, ale dozajista se jim vyplatí, protože tím více vína u nich můžete vypít a pohodlně se dostanete zpět až k hotelu.


Hlavní stání taxíků je u přístavu. Ulice jsou značeny směrovkami. Hlavní silnice mívají oddělený protisměr pásem zeleně.

Auto z půjčovny

Půjčovny aut jsou dost drahé a ceny pohonných hmot také nejsou nejnižší. Chcete-li však poznat celý ostrov, být pánem vlastního času i cest a užít si řízení, neváhejte si auto půjčit.

Co musíte splňovat pro zapůjčení auta: Potřebujete pouze platný mezinárodní řidičský průkaz starý nejméně rok a platný pas, nebo občanku. Také tu neplatí věková hranice pro řízení 18 let jako u nás, ale 21. Ani pokud vám ještě nebylo 25 let, nebudete platit navíc poplatek pro mladé řidiče, jako je tomu třeba ve Skotsku.

Výběr půjčovny

Půjčoven je na ostrově opravdu dostatek. Delegátka vám možná nějakou doporučí, ale vy se můžete rozhodnout podle sebe. Ceny se mohou dost lišit, proto raději obejděte půjčoven několik, ať máte srovnání.

Pojištění

Vždy si zjistěte, jak to má půjčovna zařízené s pojištěním. Zda už je v ceně auta, nebo něco připlácíte (bývá to 5 - 7,50 EUR/den), nebo vás nechají jezdit bez pojištění. Poslední variantu opravdu nedoporučuji, protože jezdit po úzkých horských serpentinách za silného deště či husté mlhy je náročné i pro zkušeného řidiče. Pokud byste neměli pojištění a s autem se něco stalo, museli byste hradit úplně všechno.


Auta z půjčovny bývají zpravidla ve výborném stavu. Na dálnici Madeiřané nešetřili.

Cena půjčovného

Čím delší bude doba, na kterou si auto půjčíte, tím výhodnější vám půjčovna nabídne cenu. My jsme například měli auto ze skupiny A na tři dny za 28 EUR/den včetně pojištění, na týden už by to bylo jen 25 EUR/den. Vzhledem k silnicím a silničkám, kterými budete jezdit, neupotřebíte větší a silnější auto. Budete-li jezdit ve dvou, či ve třech, stačí vám autíčko třídy A, maximálně B.

Skútry

Lze zapůjčit i skútry, ale ty se do madeirských kopců moc nehodí, protože mají slabý motor a navíc často prší. Půjčovny, které poskytují skútry, půjčují často i horská kola.

Náročnost jízdy

Počítejte s tím, že jízda autem po Madeiře je dosti náročná a vyžaduje jistou praxi, soustředění a chladnou hlavu. Pokud ale řídíte rádi, rádi točíte volantem a řadíte, bude pro vás ježdění po Madeiře opravdu zážitkem.


Požitek z adrenalinové jízdy vám umožní řízení po silničkách v horském terénu. Vlevo je jedna z nejstarších, uprostřed se staví nová.

Kvalita silnic

Silnice na ostrově jsou většinou ve velmi dobrém stavu a mají jeden jízdní pruh v každém směru. Na severním pobřeží a v horách jsou extrémně klikaté. Po jihovýchodním pobřeží vede pěkná nová dálnice. Je to obdivuhodné dílo, protože se ve své podstatě skládá pouze z tunelů různé délky a mostů různé výšky. Díky tomu se tu dá jet velmi pohodlně a bezpečně, protože cesta je více méně rovná. Z dálnice lze sjíždět na poměrně dobře značených sjezdech. Na normálních silnicích jsou křižovatky často řešeny kruhovými objezdy.

Předpisy

Stejně jako u nás je maximální povolená rychlost ve městě 50 km/h, mimo město je to 90 km/h. Ve skutečnosti ale budete mimo město jezdit průměrně 60 km/h, kvůli kopcovitému povrchu ostrova. Je povinné používat bezpečnostní pásy. Tolerance alkoholu v krvi je 0,5 promile, ale my zvyklí nepít při řízení vůbec to stejně asi nedokážeme odhadnout. Děti mladší 12 let se nesmějí vozit na přední sedačce. Na motorce či skútru musíte používat helmy.


Některé značky skutečně dávají smysl. Madeira je provrtána tunely. Zatáčky jsou velmi ostré.

Benzín

Ceny benzínu jsou určovány vládou a měly by být všude v podstatě stejné a to litr kolem 1 EUR. Většina čerpacích stanic je otevřena nonstop a dá se u nich platit kreditkou.

Autem do Funchalu

Pokud nemusíte, nejezděte do Funchalu autem, bývají tam dost velké zácpy. Na obou koncích jsou velká placená parkoviště. V centru se parkovat téměř nedá, až na modrou zónu, která je u přístavu a jsou u ní parkovací automaty.

Lanovka

Protože je Funchal v kopci, můžete tu jako jeden z možných dopravních prostředků využít lanovku, která vás vyveze na Monte, nebo k botanické zahradě. Lanovka má 41 kabin po 8 místech. Cesta trvá 15 minut a je otevřeno od 10:00 do 18:00.


Do funchalského kopce se dostanete snadno lanovkou, ze které je krásný výhled.

Na Porto Santo

Na menší ostrůvek za písčitou pláží se můžete vydat malým letadlem, trajektem, ale také na lodi Kryštofa Kolumba Santa Maria, která kotví ve funchalském přístavu. I tyto informace se dovíte v turistickém informačním centru.

Madeira.rovnou.cz - Informace o ostrově Madeira - kontakt
2008 - 2024 Dušan Janovský, info@rovnou.cz, +420 732 746 901