Nákupy na Madeiře

Pokud sobě a svým blízkým chcete z dovolené přivézt něco pěkného, budete mít na Madeiře z čeho vybírat. Najdete tu totiž několik charakteristických druhů rukodělných výrobků, jež jsou skutečně vyráběny tradičními výrobními postupy (nic z Číny). Mezi ně patří precizní jemné krajky a výšivky, kvalitní proutěné zboží, nádherné květiny a výborná portugalská a především madeirská vína.  Protože vše je velmi kvalitní, počítejte, že ceny budou malinko nadstandardní, ale za tu radost to stojí.

Výšivky a krajky

Jen výjimečně uvidíte, jak se výšivky krajky vyrábějí, protože se této práci většinou věnují ženy doma a například nákladně zdobený ubrus může zabrat i dva roky.

V prodeji tu najdete výšivkou a krajkou zdobené ubrusy a prostírání, ale i třeba nákladné šaty. To, že je výrobek skutečně ruční originál, zjistíte podle olověné pečeti s písmenem M. Menší prostírání stojí přes 10 EUR.


Výšivky jsou krásné, precizní a drahé.

Proutěné zboží

Po celém ostrově se dají nakoupit proutěné výrobky vysoké kvality. Nám bylo doporučeno, abychom tak učinili v městečku Camacha, kde je opravdu velký specializovaný obchod a kde můžete vidět řemeslnici přímo při práci. Lze tam najít misky, košíky, dekorační výrobky, židle, ale i třeba zrcadla v proutěných rámech, nebo proutěné sochy zvířat.


V městečku najdete největší prodejnu proutěného zboží.

Ceny jsou také vcelku příznivé, zcela podle velikosti a pracnosti výrobku zaplatíte od 2,5 do 160 EUR. Možná budete muset ale slevit ze svého výběru. Do letadla vás totiž s houpacím křeslem, nebo proutěným tygrem v životní velikosti jen tak určitě nepustí. Jestli si ale tygra nechcete odříct, prodejny jsou schopny vám vybrané zboží poslat poštou na vaši adresu domů.


Z proutí se tu vyrábí skutečně téměř cokoli.

Květiny

Až se vrátíte do Čech, mohlo by se vám zastesknout po barevných nádherných květinách rostoucích na Madeiře. Tomu se můžete alespoň částečně bránit a nakoupit květiny s sebou domů. Ve Funchalu je množství obchůdků a stánků, ale nám se vyplatilo nakupovat v městské tržnici.

Městská tržnice

Je to dvoupatrová zděná budova, kde ve spodním patře je rybí, nahoře potom zeleninový-ovocný a květinový trh. Mercado dos Lavradores čili tržiště pracujících je otevřeno od pondělí do soboty od brzkého rána do pozdního odpoledne, nebo do doprodání zboží. V pátek a sobotu se sem navíc sjíždějí rybáři, zemědělci a obchodníci z celého ostrova. Každý den sem květinářky v tradičních krojích přinášejí množství překrásných čerstvých květin.

Tradiční kroje

Kroje nosí květinářky, protože jim to nařizuje zákon. Jde o oděv pestrý podobně, jako květiny, které květinářky prodávají. Ženy nosí sukně s červenými a žlutými pruhy, červenou kamizolu a kapuci.

Muži nosívají hlavně při představení folklorních tanců bílé košile a kalhoty s červenými šerpami okolo pasu. Ženy i muži nosí čepičky se střapečky. Boty mají z volské a kozí kůže, ženy navíc nosí kolem kotníků červený pásek.


Tradiční ženské madeirské kroje můžete spatřit na květinovém trhu.

Květinový trh

Už samotný vzhled a vůně vzácných květin je zážitek. Máte možnost vybírat od několika prodavaček podle kvality a ceny. Nebojte se nejdříve si tržiště projít a poté teprve nakupovat. Mezi nejtypičtější a nejžádanější prodávané květiny patří bezesporu orchideje, strelítzie a kaly. Většinou vás vyjde jedna květina na 4 - 7 EUR.


Ve Funchalu je velká dvoupatrová městská tržnice Mercado dos Lavradores.

Pro pohodlný převoz letadlem si nákup můžete nechat zabalit do krabice a dát ho v letadle do zavazadlového prostoru. Za zabalení ovšem také něco zaplatíte, takže my květiny vezli jako velkou kytici letadlem coby příruční zavazadlo. Šlo to docela dobře a navíc jsme měli jistotu, že kytičky v zavazadlovém prostoru nezmrznou.


Květinový trh ve Funchalu potvrzuje, že Madeira je ostrov květin.

Po převozu nám orchideje i kaly vydržely opravdu dlouho, dá se říci několik týdnů. Na tržnici můžete nakoupit také semena a sazenice. Zkusili jsme zasadit semena strelítzií (8 za 1,20 EUR), ale neměli jsme úspěch. Oproti tomu jsme koupili levně sazenice kaly (3 za 3 EUR), ve které jsme ani nedoufali, a jim se daří perfektně. O něco dražší byly sazenice orchidejí (1 za 5 EUR). Ty jsme na druhý pokus zasadily do palmové drtě a písku a vyrostlo nám jich 60 %.


Do Čech si můžete z Madeiry přivézt semena, sazenice i čerstvé řezané květiny.

Víno, pálenka a sladkosti

Jedním z nejnakupovanějších druhů zboží je bezesporu madeirské a portugalské víno. K nákupu i ochutnávce můžeme z vlastní zkušenosti doporučit obchod na hlavní třídě ve Funchalu The Old Blandy Wine Shop. Jde o nejstarší stáčírnu na Madeiře a vlastní ji rodina Blandyů.

Kromě klasické dobře zásobené vinotéky tu totiž najdete něco jako muzeum vína. Můžete navštívit archiv vín z celého 20 století, vydat se na prohlídku sklepů, kde už se sice víno nevyrábí, ale stále mají své kouzlo.


Výrobou madeirského alkoholizovaného vína se proslavila především rodina Blandyů. Doporučuji navštívit jejich obchod ve Funchalu.
 

V zadních prostorách za dvorem najdete příjemné posezení u dřevěných stolů, kde si můžete vychutnat degustaci madeiry. Tří a pětileté vzorky vám podle vašeho výběru nalijí zadarmo, starší ochutnávku už si musíte zaplatit.

Když jsme si vychutnávali svou degustaci zdarma, říkala nějaká cizí průvodkyně svým svěřencům: "a neodcházejte odtud, dokud neochutnáte všechny". Zařídili jsme se podle toho také.

Prodavači tu moc dobře vědí, že se jim taková nabídka vyplatí, protože jen málo návštěvníků odejde s tím, že by si nekoupilo alespoň dvě lahvinky. Prodejní cena madeiry je kolem 10 EUR za tříletou, do 20 EUR za pětiletou.

Pokud chcete vybírat z jiných alkoholických nápojů, nabízí se vám pálenka z cukrové třtiny, třešní, nebo maracujy. Tradiční sladkost, kterou na Madeiře můžete koupit, je madeirský medový koláč. Vlastně není z medu, ale melasy. Je hutný a podobá se perníku, ale vydrží až rok.

Ostatní zboží

V horách se prodávají ponča a svetry z pravé ovčí vlny dovážené z Portugalska. Také tu bývají k vidění výrobky obuvníků, kteří nabízejí krojové boty z pravé kozí kůže. Další sortiment tvoří portugalská keramika.

Madeira.rovnou.cz - Informace o ostrově Madeira - kontakt
2008 - 2024 Dušan Janovský, info@rovnou.cz, +420 732 746 901