Turistické informace o Madeiře

Jazyky na Madeiře

Kromě portugalštiny si s vámi obyvatelé Madeiry rádi pohovoří světovými jazyky, především angličtinou, ale někdy i němčinou, nebo francouzštinou.  Portugalština je zde úřední jazyk, protože Madeira patří pod Portugalsko.

Umíte-li španělsky, bude pro vás lehké číst portugalské nápisy i třeba jídelní lístky. Zdejší mluvená portugalština je ale velmi rychlá a někdy má lehce odlišnou výslovnost od portugalské, potažmo brazilské.

Pokud ale jedete na dovolenou s cestovní agenturou, která poskytuje služby delegáta, nemusíte cizí jazyk vůbec potřebovat.

Počasí

Je tu hezky. Informace o počasí na Madeiře jsou na samostatné stránce.

Časové pásmo

Stejně jako u nás mají na Madeiře zimní a letní čas. Spadají ovšem do časového pásma stejného jako je v Británii. Pro nás to znamená, že je na Madeiře o hodinu méně. Čas se mění vždy poslední neděli v měsíci březnu a říjnu podobně jako u nás.

Svátky a festivaly

Svátky a festivaly Madeiry vypisuji na samostatné stránce.


V centru Funchalu najdete centrální banku, informační centrum i telefonní budky.

Měna, směnárny a platby

Protože Madeira patří do Portugalska a to je součástí Eurozóny, platí se tu jednoduše v Eurech. Setkáte se s mincemi v hodnotě 1 a 2 EUR a drobnými centy, jako i s bankovkami od 5 do 500 EUR.

Na Madeiře fungují směnárny, ale eura za české koruny dostanete pouze v centrální funchalské bance Portugália. Bankovní poplatek může být ovšem dost vysoký, proto se vyplatí používat bankomaty, které vám odečtou eura přímo z vašeho účtu při aktuálním kurzu. K tomu je samozřejmě zapotřebí použít kreditní nebo debetní kartu např. Visa, MasterCard, nebo Plus. S těmito kartami lze platit i v obchodech s terminály, podobně jako u nás. (Některé české neembosované karty nefungují, například Maestro.) V případě největší nouze lze jako směnárnu použít hotelovou recepci. Tady bývá ale kurz velmi nepříznivý.

Chcete-li si vyměnit eura předem, použijte k tomu české turistické směnárny uprostřed Prahy, které jsou určené pro cizince. Ty se potřebují eur zbavovat (dostávají je od turistů), a tak je mají za nejlepší kurs. Třeba exchange.cz v Kaporově ulici je taková jistota.

Ambasády a konzuláty Portugalska

Velvyslanectví ČR

Embaixada da Republica Checa,

Rua Pero de Alenquer 14

1400 Lisboa

telefon: 003511/301 04 87, 301 35 29

Konzulát Porto

Consulado Honorário da Republica Checa

Rua Senhora do Porto 930

4200 Porto

telefon: 003512/81 90 41

Portugalské velvyslanectví v ČR

nám. Kinských 7

150 00 Praha 5

telefon: 257 311 230-1

Madeira.rovnou.cz - Informace o ostrově Madeira - kontakt
2008 - 2024 Dušan Janovský, info@rovnou.cz, +420 732 746 901