Monte

Přímo na sever od města Funchal leží městečko Monte s kostelem a začátkem slavného tobogánu Carrinhos de Monte. Kostel je zasvěcen patronce Madeiry, Panně Marii. Každoročně sem přicházejí 15. srpna tisíce poutníků, aby políbili obraz Panny Marie. Východně od kostela jsou zahrady, ale vstup do nich je dost drahý (kolem 8 EUR).


Monte je typické kostelem Panny Marie a svým zvláštním tobogánem.

Turisticky atraktivní je na Monte především proto, že se tu jezdí z kopce dolů na zvláštních proutěných vozících, které jsou řízeny vždy dvěma muži v tradičním bílém kroji se slamákem. Poháněči v případě nutnosti brzdí vlastními podrážkami. Původně se proutěné sáně začátkem 19. století používaly na přepravu těžkého nákladu dolů z velmi příkrého svahu, dlouhého 5 km, až do Funchalu. Cena této atrakce je 18 EUR za vozík pro dva lidi.

Do Monte je možné dostat se z Funchalu lanovkou. Začíná dole ve městě Funchalu na nábřeží Almirante Reis. Nahoře končí v Monte.

Pro Čechy se v kostele nachází jedna zajímavost, totiž hrob císaře Karla prvního, posledního rakouského císaře a českého krále, byť nekorunovaného. Vládnul během válečných let 1916 až 1918. Po porážce Habsburské monarchie musel emigrovat, k čemuž si zvolil Madeiru. Zemřel již roku 1922 ve věku 34 let na zápal plic.

Madeira.rovnou.cz - Informace o ostrově Madeira - kontakt
2008 - 2024 Dušan Janovský, info@rovnou.cz, +420 732 746 901