Ubytování na Madeiře

Na Madeiře lze nalézt dva základní typy ubytování.

  • Jde o hotely na pobřeží
  • a o hotely v horách.

První jmenované bývají dražší, komfortnější a mívají překrásné výhledy na moře. U těch druhých je to naopak, ale ty zase bývají blízko zavlažovacích kanálů levadas, kudy vedou turistické stezky a mívají zajímavé výhledy na hory a údolí ostrovního středozemí. Celkově je situace na Madeiře jiná než u ubytování v Portugalsku -- hotely jsou tu luxusnější a etablovanější.

Hotely

Hotely jsou ceněny standardním hvězdičkovým ohodnocením a bývají vcelku nadstandardní, někdy až okázalé. Je to dáno tím, že jsou připraveny na bohaté vesměs starší britské náročné turisty, kteří chtějí své pohodlí, klid a prvotřídní služby. To ale neznamená, že si to nemůžeme dopřát i my, kteří jsme vyrostli ve stanu u špinavého rybníku.

Obsluha je usměvavá, zdvořilá a decentně úslužná. Recepce je s pokojem spojena telefonem a je v provozu 24 hodin denně. Můžete si u ní např. objednat buzení, nebo nechat zavolat taxi.


U hotelů vás jistě zaujme především jejich poloha a výhled z jejich oken a balkónů.

Pokoje

Pokoje jsou vybaveny daným počtem velkých pohodlných lůžek, většinou plně vybaveným kuchyňským koutem a mramorovou koupelnou s toaletou, ručníky, základními hygienickými potřebami a často i fénem.

Mívají také terasu a ta, je-li hotel dobře situovaný a připlatíte-li si výhled na moře, je vystavěna přímo nad útesy, které omývá Atlantický oceán. Podle polohy hotelu vaše okna povedou nejspíš na jihovýchod, či jihozápad.

Pokoje jsou uklízeny každý den. Nepřejete-li si být uklízečkou rušeni, stačí z venku na dveře pověsit lísteček s nápisem nerušit, který běžně visí z vnitřní strany dveří.


Pokoje jsou zařízeny útulně až komfortně. Host tu najde vše, co potřebuje.

Elektrické zásuvky jsou tu úplně stejné jako u nás s napětím 220 voltů. Mimochodem Madeira využívá především čistou energii. Na ostrově jsou k vidění vodní i větrné elektrárny.

Na konci našeho pobytu jsme byli požádáni o vyplnění dotazníku spokojenosti s hotelem a jeho službami. Po dlouhém přemýšlení jsme našli jen dvě malé chyby pokoje. V koupelně bylo nedostatečně osvětlené zrcadlo, u něhož je nutné vidět na líčení a holení. Manželské postele byla dvě lůžka sesunutá k sobě, která se po hladké podlaze snadno posouvala. S ohledem na malou důležitost těchto dvou věcí si dokážete představit, jak jsme byli s hotelem spokojeni.


Pokud by se vám přeci jen něco na ubytování nezdálo, můžete se o tom zmínit v dotazníku spokojenosti.

Stravování v hotelu

Většinou nenajdete na Madeiře hotel, který by vám nenabízel alespoň snídani. Jídla jsou podávána v přesně určeném časovém rozmezí přibližně 3 hodin. Po tomto časovém limitu postupně číšníci jídlo odnesou.

Většina jídel je podávána rautovým způsobem a průběžně doplňována číšníky. Nikdo vás neomezuje ani nekontroluje, kolik jakého jídla sníte. Podávaná strava je většinou velmi chutná a skutečně si můžete vybrat to, co máte rádi. Jde více méně o jídlo, na které jsme zvyklí.

Jsou tu pro vás připraveny nealkoholické nápoje. Alkoholické si buď můžete přiobjednat u číšníka, nebo vám náležejí, protože jste si zaplatili all inclusive.

Narozdíl třeba od arabských zemí se na Madeiře dá velmi dobře stravovat mimo hotel v restauracích nebo samostatně a alkohol nakoupit v supermarketu, takže není nutné si all inclusive připlácet. Prostudujte si jídla Madeiry


Většina hotelů pořádá pro své hosty společenské večery.

Vybavení pro volný čas

Téměř všechny hotely mají vlastní bazén, nebo se o nějaký dělí s jiným hotelem, takže máte vždy možnost na bezplatné koupání ve sladké vodě. U ní můžete relaxovat na lehátkách uvnitř i venku a opalovat se na soukromých terasovitých plážičkách, které patří k hotelu.

Bazény bývají vnitřní i vnější, často u sebe mívají vířivku (jacuzzi), saunu a tureckou saunu, což je zde (tedy jinak než v Turecku) klasická pára.

Někdy je součástí tohoto relaxačního areálu fitko, kde se můžete účastnit aerobiku, nebo jiného cvičení. Tento soukromý areál bývá hotelovým hostům k dispozici od 7:00 do 22:00. Chcete-li mít více soukromí, stačí si jen vyčíhnout hodinu, kdy sem nechodí tolik lidí (např. brzy ráno, v době oběda, pozdě večer). Během noci se vše čistí.


V rámci relaxace i sportu je vám často k dispozici několik typů bazénů. V našem případě šlo o vnitřní, vnější a vířivku.

Tehdy můžete využít hotelové společenské prostory, kde bývá večerní program ať už s nějakým folklórním vystoupením, nebo jen s hudbou a tancem.

Pro klidnější zábavu, můžete vyhledat hotelovou hernu, kde si lze pronajmout kulečníkový stůl, nebo společenské hry typu šachy, karty atd. V obou případech můžete zakoupit nápoje podávané hotelovým barem. Přečtěte si také o atrakcích na Madeiře.

Spropitné

Rozhodnete-li se, že jste spokojeni se službami, dává se obsluze 0,50 EUR za jednu službu, jedno uklizení, jedno odnesené zavazadlo.

Stanování

Kdybyste se rozhodli jet na Madeiru se stanem, najdete jedno tábořiště v Porto Moniz a druhé na ostrově Porto Santo ve vesnici Vila Baleira.

Lékař

Je nutné mít platné pojištění.  Na každé ošetření, které nesnese odkladu, stačí běžné pojištění třeba od Všeobecné. Připojišťovat se musíte pouze v případě, že budete chtít dělat vyšetření nebo se podrobovat výkonům, které snesou odkladu.

Lékárny jsou označeny zeleným křížem, stejně jako u nás a bývají otevřeny od 9:00 do  19:00 s hodinovou polední pauzou od 13:00.

Madeira.rovnou.cz - Informace o ostrově Madeira - kontakt
2008 - 2023 Dušan Janovský, info@rovnou.cz, +420 732 746 901