Ubytování v Portugalsku

V Portugalsku se dají najít všechny základní typy ubytování. Je to dost podobné jako ve všech jihoevropských zemích:

  • Rodinné hotýlky, penziony a menší hotely uprostřed měst. Velmi se liší úrovní i cenami, ale zpravidla bývají příjemné a romantické.
  • Velké hotely většinou u moře. Trochu fádní, ale luxusní. Většinou to nejsou takové tuctové špeluňky, jak je znám z Tuniska nebo z Bulharska. Má to úroveň.
  • Klasických hostelů je málo. Jeden je v Lisabonu a je předražený. Jako hostel se označuje leccos, většinou jde o normální malý penzion. Existuje síť Pousadas de juventude, ale je docela drahá a určená jen pro turisty do 25 let.
  • No a kempy. Velmi se liší. Kvalitní kempy jsou hodně drahé, nekvalitní kempy zase hodně hlučné.

Zatímco v rodinných hotelích a penzionech se dá najít ubytování na jednu noc za slušnou cenu, ve velkých hotelích jsou pro individuální cestovatele ceny nesmyslné. Velké hotely mají zvýhodněnou nabídku pro cestovní kanceláře, které přinesou hodně turistů najednou a na dlouhý pobyt. Jednodenní ubytování velké hotely spíše obtěžuje. Naopak, jedete-li s cestovkou, pravděpodobně dostanete lepší cenu na noc, než byste uhádali v penzionu.

Individuálním cestovatelům doporučuju na hledání ubytování dobrého průvodce. Nejlepší je na Portugalsko průvodce Lonely Planet, ideálně aktuální anglická verze. Velmi dobrý je také průvodce z řady Rough Guide, který vyšel česky v nakladatelství Jota v roce 2007. V obou průvodcích jsou uvedeny hlavně levné alternativy ubytování (na drahé ubytování průvodce nepotřebujete, to se najde všude). Na středně drahé ubytování se hodí různé brožurky, co se rozdávají v informačních centrech (turíšmo).

Ceny malých hotelů

Jaké nejlepší ceny jsme uhádali nebo viděli v různých městech. Dvoulůžkový pokoj na jednu noc v červenci:

Lisabon 20 € (Casa de Hospedes Santos Maia -- ulice Calçada da Mouraria), obvykle o v okolí Baixa 45 €. Nejlevnější hostel 16 € na osobu, tedy 32 €.

Albufeira 75 nebo 50 € (to jsme nevzali)

Tavira 35 € (nabídla pani na ulici, takže by se to dalo uhádat níž)

Evora 25 €

Bragança 25 € (nic moc hotel v normální ulici v centru ve starém domě). Přes ulici byl nějaký hotel o něco levnější, ale vypadal hodně špinavě.

Montesinho 30 € (krásný pokoj v krásném horském domě)

Jinak jsme spali výjimečně v kempech (kolem 15 € za dva lidi se stanem) u kamarádů nebo hlavně v přírodě za 0 €.

ubytovani evora 5579ubytovani evora 5580ubytovani evora 5581ubytovani splachovadlo guimaraes 1385

montesinho ubytovani 5915montesinho ubytovani 5925montesinho ubytovani 6089montesinho ubytovani kuchynka 6090

lagos kemp vietnam 5090

Ubytování v soukromí

Já jsem si pro cesty po Portugalsku velmi oblíbil ubytovávací systém Airbnb. Kdo má volný byt nebo pokoj, přidá ho do systému, takže se dá vyhledat podle lokality. Já si potom pokoj v systému najdu a projevím o něj formulářem zájem, stále nezávazně. Teprve když mi pronajímatel odpoví a mně se to stále líbí, zaplatím kartou. Od té chvíle mám ubytování rezervované. Pronajímatel od systému moje peníze nedostane, dokud se neubytuji, takže je relativně velká jistota, že to všechno vyjde, jak má.

Na Airbnb jsou kromě nabídek soukromých pokojů i celé apartmány nebo domy. Já jdu obvykle po lacinějších nabídkách, ale i tak mám jistotu určitého komfortu. Vždycky to znamená bydlet v relativně dobře zařízeném bytě mimo úchylné turistické zóny. Například v roce 2012 jsme si takhle pronajali se sedmi kamarády byt v Lisabonu, všechno proběhlo perfektně (můj blog z této cesty).

Exkluzivní Pousadas de Portugal

Státem podporovaná síť hotelů. Většinou to jsou historické památky, krásně rekonstruované a opravené pro pobyt snobů. Obvyklá cena za noc je kolem 100 € na osobu. V případě zájmu se ale můžete zeptat na recepci a interiéry Pousadas si projít. Těchto Pousadas je jen několik desítek, přibližně po jedné v každém historickém městě.

Pousada v Evoře

evora pousada 5549evora pousada 5550evora pousada 5551evora pousada 5552evora pousada 5553evora pousada 5556

Pousada v Estremos

estremoz pousada 5643estremoz pousada 5644estremoz socha 5648

Ubytování přes cestovku

Nejlepší je objednávat ubytování u českých cestovek co nejdřív, ideálně ještě v zimě. Jednak tam mají nějaké slevy, ale hlavně o nejlepší ubytování je největší zájem. Kdo vybírá v květnu nebo v červnu, už obvykle dostává nabídky horší (ve smyslu kvalita/cena). Jinak ale ubytování přes českou cestovku nevychází špatně, protože cestovky umějí vyhádat mnohem větší slevy, než se to může podařit individuálním cestovatelům. Cestovka si k tomu sice pak ještě přihodí nějaký zisk, ale pořád je to dost výhodné.

Odkaz jinam: ubytování na Madeiře

Dovolená Portugalsko - Last minute Portugalsko - Portugalsko All Inclusive

Stránky Portugalsko.net píše a připravuje Dušan Janovský. +420732746901, info@portugalsko.net