Počasí na Madeiře

Říká se, že na Madeiře je věčně jaro. Počasí je zde ovlivňováno větrem vanoucím od Atlantiku, teplým Golfským proudem, ale i vysokými horami, na jejichž vrcholcích se shlukují mraky.

Podívejte se na grafy teplot na Madeiře

V zimě sem přijíždějí turisté ze severu, většinou Angličané. Tehdy tady bývá větrno, deštivo, přesto však vcelku teplo.


Madeirské počasí je nevyzpytatelné. Zažijete tu velké podnební změny, vybavte se na ně. Fotky jsou ze zimy.

V létě je na Madeiře teplo, vlhko a většinou bezmračné počasí. Typické počasí během dne je jasné ráno a odpoledne se zatahující mraky, které sestupují z hor.

Pokud vás lákají sluneční paprsky vpíjející se do vašeho těla celý dlouhý den, na Madeiru nejezděte, zkuste třeba jižní pobřeží Kanárských ostrovů nebo portugalské Algarve. Pro ostatní z vás, kteří máte rádi jaro, nebo brzké léto, bude zdejší počasí skutečně příjemné.

Noční teploty i v zimě málokdy klesají pod 10 stupňů. Nemrzne prakticky nikdy, což mnoha rostlinám vyhovuje.

Počet hodin slunečního svitu je na Madeiře překvapivě konstantní v průběhu roku. Je to jednak tím, že je Madeira už dost jižně (přibližně 33. rovnoběžka severní šířky), takže se v zimě dny tolik nezkracují. Hlavně je to ale dáno letní odpolední oblačností, která teda umí být překvapivě příjemná.

Jak je vidět, prší převážně v zimě. Já ještě dodám, že prší zejména na návětrných stranách, to znamená sever a západ ostrova. Převažující směr větru je ze severu na jih kvůli pasátům, ale občas převažuje atlantické proudění ze západu na východ.

Průměrné denní teploty vzduchu na Madeiře se celoročně pohybují mezi 18 a 30 °C (graf ukazuje měsíční průměry). Jde tedy o velmi příjemné počasí. Průměry denních maxim (to jsou ta čísla, na která jste zvyklí z předpovědí počasí) jsou ještě zhruba o 5 °C vyšší .

Teplota moře u Madeiry je také velmi stabilní, pohybuje se mezi 17 °C v zimě a 23 °C v létě. Na koupání výborné, i když v zimě asi studenější, než může být někdo zvyklý třeba z Egypta. Atlantik obrovský hluboký zásobník tepla - v zimě ho vydává a v létě akumuluje. A protože je Atlantik hluboký, nějaké ohřívání ode dna se nemá jak uskutečnit. 

Pozor, aktuální počasí na Madeiře může být velmi proměnlivé hlavně na jaře. Klidně se může stát, že na jedné půlce ostrova prší (obvykle na severu) a na jihu je v tu samou chvíli sluníčko. Doslova platí, že si pak můžete vybrat, v jakém počasí chcete mít výlet. Podobné je jarní počasí na Kanárských ostrovech.

Další informace o počasí v Portugalsku

Madeira.rovnou.cz - Informace o ostrově Madeira - kontakt
2008 - 2024 Dušan Janovský, info@rovnou.cz, +420 732 746 901