Funchal

Funchal je tvořen centrem, východním starým městem a západní turistickou zónou. Jde vlastně o hlavní a jediné větší město na ostrově. Má 120 tisíc obyvatel. Najdete tu muzea a historické památky. Ideální je pohybovat se tu pěšky, protože v úzkých strmých uličkách se tvoří obrovské dopravní zácpy. Název Funchal se čte funšal.


Hlavní město Madeiry se jmenuje Funchal a rozkládá se na svahu.

Dovolená

Udělal jsem si srovnávač zájezdu a filtruju si tam dovolenou do Funchalu. Rychle vyhledat zájezd do Funchalu můžete taky v nabíce Invia.cz, která agreguje nabídky všech českých cestovek (a několika německých): Funchal na Invii

Přístav

Chcete-li vidět celý Funchal, můžete tak učinit z přístavného mola Ilhéu de Pontinha. Bylo postaveno 1962. Přístav byl důležitým dopravním uzlem už v 15. století. Nyní tu kotví rybářské i obchodní lodě a také zaoceánské parníky, které tu své hosty často vyloží na večer, aby se poveselili na pevnině a k ránu, či dopoledne zase za slavnostního houkání odjíždějí. Přístav je také malým terminálem na přečerpávání ropy. Je to jedna z mála stop průmyslu na ostrově, nenarušuje však jeho estetiku.


V minulosti býval funchalský přístav důležitým obchodním uzlem, nyní jde o centrum turismu.

Na nábřeží vás zaujme pevnost z 16. století, budovaná proti pirátům. Hlavní bránu dnes hlídají stráže, protože tu sídlí vojenští správci ostrova. Budovu uvidíte jen zvenku, neboť není přístupná veřejnosti.

Hlavní třída

Na hlavní třídě Avenida Arriaga, hned u centrální banky stojí socha objevitele ostrova Joao Goncalvese Zarca, který bývá označován jako "první kapitán". Na této hlavní třídě kvete množství květin a také tu najdete informační centrum.

Ve stejné ulici vřele doporučujeme navštívit The Old Blandy Wine Shop, kde najdete muzeum vína, můžete se zúčastnit ochutnávek alkoholizovaného vína madeiry a nakupovat jak madeiru, tak i portugalská vína.

Dál po hlavní třídě na západ najdete malý příjemný park da Cidade s jezírkem a sochami. Ideální místo pro posezení a svačinu. Naproti je městské divadlo, kde se konají koncerty.

Na východním konci hlavní třídy stojí katedrála Sé z konce 15. století. Přestože není nějak okouzlující, je to jedna z mála staveb z počátků kolonizace ostrova.


Nejzajímavější památky Funchalu najdete okolo přístavu a hlavní třídy.

Množství významných funchalských budov má fasádu krytou kachličky nejčastěji ze 17. století.

Květinové zahrady

Pokud chcete vidět květenu Madeiry jako na dlani, rozhodně můžeme doporučit návštěvu botanické zahrady. Dostanete se tam autobusem, nebo taxíkem, který má do tohoto cíle pevnou sazbu 15 EUR i za zpáteční cestu.

Jardim Botanico se rozkládá na severovýchodě Funchalu, jak jinak než na prudkých svazích, takže je upravena do teras, z nichž je pěkný výhled na Funchal. Tato zahrada je největší na ostrově a byla otevřena v roce 1960.


Botanická zahrada je pečlivě upravovaná  a najdete v ní mnoho rostlin zdejšího podnebí.

Můžete se tu obdivovat krásné floře z celé Madeiry, z jižní Afriky, a Brazílie, umě stříhaným keřům. Také tu najdete sbírku vycpávaných zvířat.

Hned pod botanickou zahradou je park tropických ptáků s množstvím živých pestrobarevných ukřičených papoušků, pávů a jiných ptáků. Za vstup do zahrad zaplatíte 3 EUR.


V odlehlé severní části zahrady je jeskyně Milenců a v jižní části najdete nádherné exotické ptactvo.

Kousíček odtud je také orchidejová zahrada, kde je ale vstup o něco dražší. Specializují se tu na šlechtění orchidejí a můžete zde nakupovat vzácné druhy orchidejí v květináčích. Otázkou je však, zda zakoupené květiny přežijí cestování letadlem.

Nejkrásnější zahrady na Madeiře jsou u Zahrady Blandyů. Jde o soukromý statek s kaplí. Zahrady jsou přístupné veřejnosti a jsou známé především svými kaméliemi.

Madeira.rovnou.cz - Informace o ostrově Madeira - kontakt
2008 - 2024 Dušan Janovský, info@rovnou.cz, +420 732 746 901