Jak se dostat na Madeiru

Cestovka

Na Madeiru se nejlépe jezdí s cestovkou. My jsme poprvé zvolili Snail Travel a musíme především pochválit jejich delegátku, která na ostrově již několik let žije. Je milá, reprezentativní, mluví skvěle portugalsky, perfektně se vyzná na ostrově i mezi obyvateli a se vším vám vyjde vstříc.

Co potřebujete pro vstup

Díky tomu, že Portugalsko i Česká republika jsou členy EU, stačí vám pro vstup do letadla pouze platný cestovní pas nebo platný občanský průkaz a letenka na vaše jméno. Na území Portugalska, tedy i Madeiry, lze pobývat bez víza.

Kudy poletíte

Z Čech se přímo na Madeiru dostanete jen stěží. Buď budete muset zvolit nějaké německé cestovky, kterých je docela dost a bývají i levnější, nebo poletíte z Čech do Lisabonu, případně do Porta a potom teprve na Madeiru. Máte-li zájezd zaplacený dostatečně dopředu, bude vám let z lisabonského letiště navazovat.

Last minute nedoporučujeme

My v roce 2006 vsadili na Last minute. Sice jsme nakonec měli pokoj podle svého přání, ale nikoli za nižší cenu (ba naopak) a letět jsme museli jiným spojem než ostatní turisté. To jsme nakonec uvítali, protože díky časové proluce, která nám v Lisabonu vznikla, jsme měli možnost zajet se podívat do města (hrad, mořské akvárium apod.).

Podle zkušeností z dalších let (naposled 2018) bývají nejlepší nebo cenově výhodné hotely rozebrané velmi brzo, takže do sezóny last minutek nezbývají.

Prohlídka Lisabonu při mezipřistání

V Lisabonu v informacích nám byl doporučen nejbližší cíl Oceanárium, park na pobřeží a památník Vasco de Gamy. Dá se tam dostat autobusem za necelá 2 EUR a cesta zabere asi 25 min.


Jestli budete mít dost času při přestupu v Lisabonu, určitě navštivte Oceanárium. Je fantastické a kousek cesty MHD od letiště.

Lisabonské Oceanárium je přenádherné. Je tvořeno bočními místnostmi, které jsou stylizované do podmořských jeskyní a najdete zde i velmi vzácné dravé, či hlubokomořské ryby, veliké korály i barevné sasanky. V jiné místnosti uvidíte kolonii tučňáků a mořské ptáky. Jinde zase roztomilý a hravý párek mořských vyder. Nejúžasnější je ale obrovské akvárium situované uprostřed celého komplexu. Dá se celé obejít a pohlíží se do něj ze dvou pater. Není ničím neobvyklým, že stojíte přímo na dosah od živého žraloka, kterých je tu hned několik. Máte také příležitost nechat téměř nad sebou plachtit nádherné rejnoky, které skutečně vypadají, jako kdyby létaly. Ve velkých hejnech tu plavou tuňáci a množství drobnějších ryb. Opravdu to tu žije. Když chvíli počkáte, určitě k vám připlave takzvaná sluneční ryba, která vypadá jako z Barona Prášila a kterou rozhodně musel někdo zkonstruovat. Za studentskou vstupenku zaplatíte 8,50 EUR, ale rozhodně to stojí za to.

Pobřežní park je hned vedle a je plný palem, keřů a květin. Památník Vasco de Gamy je moderní železná konstrukce ve tvaru plachty lodi. Slouží jako rozhledna na pobřeží a uvnitř je patrně nějaká restaurace.

Letiště na Madeiře

Madeira má vystavěné moderní mezinárodní letiště Santa Catarina ve městě Santa Cruz. Je vzdáleno 22 km od Funchalu. Od roku 2000 dochází k rozšíření letiště, aby zde mohly přistávat přímé linky z USA. Do té doby tu bývala jedna z nejkratších přistávacích drah v Evropě. Nyní je letiště skutečně unikátní stavbou. Kvůli hornatému povrchu, který vystupuje přímo z moře, na Madeiře není dostatečně velká přirozeně rovná plocha. Proto je letiště z velké části vystavěno na pilířích, pod kterými ještě vede dálnice. Projíždět tudy v malém autíčku s pocitem že nad vámi přistává letadlo, je zajímavý pocit. Na ostrově Porto Santo je také nové letiště, na které létají přímé portugalské linky z Lisabonu a Porta. Let z Lisabonu na Madeiru trvá 1,5 hod. a provozují jej portugalské aerolinky TAP.


Všechna portugalská letadla provozuje společnost TAP.

Cesta z letiště

Z letiště se do hotelu dá dostat taxíkem, autobusem, nebo si rovnou můžete půjčit auto v jedné z mnoha půjčoven, které jsou po celém ostrově, tedy i na letišti. Pokud přiletíte na Madeiru s cestovkou, určitě vám dopravu z letiště zajistí agentura. Jinak vás cesta do centra Funchalu vyjde autobusem na 2 EUR, nebo taxíkem na 16 - 24 EUR.

Na svých dalších webech o cestování popisuju leteckou dopravu do jiných zemí: Portugalskodo GruzieTurecko, Bulharsko, Tuniskolety mezi Kanárskými ostrovy, Maroko letecky

Madeira.rovnou.cz - Informace o ostrově Madeira - kontakt
2008 - 2019 Dušan Janovský, info@rovnou.cz, FB, +420 732 746 901