Jak se dostat na Madeiru

Cestovka

Na Madeiru se nejlépe jezdí s cestovkou. My jsme poprvé zvolili Snail Travel a musíme především pochválit jejich delegátku, která na ostrově již několik let žije. Je milá, reprezentativní, mluví skvěle portugalsky, perfektně se vyzná na ostrově i mezi obyvateli a se vším vám vyjde vstříc.

Co potřebujete pro vstup

Díky tomu, že Portugalsko i Česká republika jsou členy EU, stačí vám pro vstup do letadla pouze platný cestovní pas nebo platný občanský průkaz a letenka na vaše jméno. Na území Portugalska, tedy i Madeiry, lze samozřejmě pobývat bez víza a jak dlouho chcete.

Kudy poletíte

Z Prahy se přímo na Madeiru dostanete se Smartwings (Travel Service). Létají přibližně třikrát týdně a primárně jsou to charterové lety pro cestovky, ale samostatně se koupit dají také, i když o něco dráž, než je mají cestovky.

Alternativa je letět s přestupem. Německých cestovek je docela dost a bývají i levnější, nebo poletíte z Čech do Lisabonu, případně do Porta a potom teprve na Madeiru. Máte-li zájezd zaplacený dostatečně dopředu, bude vám let z lisabonského letiště navazovat. Když let nenavazuje, tak se v Lisabonu dá sjet do města, je to tam hezké. Nebo do akvária na Oriente.

Délka letu

Přímý let z Prahy na Madeiru trvá obvykle 4 hodiny 40 minut. Protože je na Madeiře (jako v celém Portugalsku) o hodinu méně a čas se uvádí na letenkách v místním čase, zdá se, že let tam trvá 3 a půl hodiny a let zpět 5 a půl hodiny, ale je to jen klam časového posunu.

S přestupem to vychází samozřejmě výrazně delší.

Last minute opatrně

My v roce 2006 vsadili na Last minute. Sice jsme nakonec měli pokoj podle svého přání, ale nikoli za nižší cenu (ba naopak) a letět jsme museli jiným spojem než ostatní turisté. To jsme nakonec uvítali, protože díky časové proluce, která nám v Lisabonu vznikla, jsme měli možnost zajet se podívat do města (hrad, mořské akvárium apod.).

Podle zkušeností z dalších let (naposled 2018) bývají nejlepší nebo cenově výhodné hotely rozebrané velmi brzo, takže do sezóny last minutek moc nezbývá. Limitující jsou místa v letadlech.

Prohlídka Lisabonu při mezipřistání

V Lisabonu v informacích nám byl doporučen nejbližší cíl Oceanárium na Oriente, park na pobřeží a památník Vasco de Gamy. Dá se tam dostat autobusem za necelá 2 EUR a cesta zabere asi 25 min. Letiště je velmi blízko centra.


Jestli budete mít dost času při přestupu v Lisabonu, určitě navštivte Oceanárium. Je fantastické a kousek cesty MHD od letiště.

Lisabonské Oceanárium je přenádherné. Je tvořeno bočními místnostmi, které jsou stylizované do podmořských jeskyní a najdete zde i velmi vzácné dravé, či hlubokomořské ryby, veliké korály i barevné sasanky. V jiné místnosti uvidíte kolonii tučňáků a mořské ptáky. Jinde zase roztomilý a hravý párek mořských vyder. Nejúžasnější je ale obrovské akvárium situované uprostřed celého komplexu. Dá se celé obejít a pohlíží se do něj ze dvou pater. Není ničím neobvyklým, že stojíte přímo na dosah od živého žraloka, kterých je tu hned několik. Máte také příležitost nechat téměř nad sebou plachtit nádherné rejnoky, které skutečně vypadají, jako kdyby létaly. Ve velkých hejnech tu plavou tuňáci a množství drobnějších ryb. Opravdu to tu žije. Když chvíli počkáte, určitě k vám připlave takzvaná sluneční ryba, která vypadá jako z Barona Prášila a kterou rozhodně musel někdo zkonstruovat. Za studentskou vstupenku zaplatíte 8,50 EUR, ale rozhodně to stojí za to.

Pobřežní park je hned vedle a je plný palem, keřů a květin. Památník Vasco de Gamy je moderní železná konstrukce ve tvaru plachty lodi. Slouží jako rozhledna na pobřeží a uvnitř je patrně nějaká restaurace.

Další vhodný cíl návštěvy v Lisabonu je hrad, centrum Baixo nebo Belém.

Letiště na Madeiře

Madeira má vystavěné moderní mezinárodní letiště Santa Catarina u města Santa Cruz. Je vzdáleno 22 km od Funchalu. Od roku 2000 dochází k rozšíření letiště, aby zde mohly přistávat přímé linky z USA. Do té doby tu bývala jedna z nejkratších přistávacích drah v Evropě. Nyní je letiště skutečně unikátní stavbou. Kvůli hornatému povrchu, který vystupuje přímo z moře, na Madeiře není dostatečně velká přirozeně rovná plocha. Proto je letiště z velké části vystavěno na pilířích, pod kterými ještě vede dálnice. Projíždět tudy v malém autíčku s pocitem že nad vámi přistává letadlo, je zajímavý pocit. Na ostrově Porto Santo, tedy na druhém ostrově souostroví, je také nové letiště, na které létají přímé portugalské linky z Lisabonu a Porta. Let z Lisabonu na Madeiru trvá 1,5 hod. a provozují jej portugalské aerolinky TAP.

Letiště má docela dost různých názvů. Jedná se ale stále o totéž letiště:

  • Aeroporto da Madeira =
  • Funchal Airport =
  • Santa Cruz Airport =
  • Santa Catarina =
  • Aeroporto de Cristiano Ronaldo


Všechna portugalská letadla provozuje společnost TAP.

Cesta z letiště Funchal

Z letiště se do hotelu dá dostat taxíkem, autobusem, nebo si rovnou můžete půjčit auto v jedné z mnoha půjčoven, které jsou po celém ostrově, tedy i na letišti. Pokud přiletíte na Madeiru s cestovkou, určitě vám dopravu z letiště zajistí cestovní kancelář. Jinak vás cesta do centra Funchalu vyjde autobusem na 2 EUR, nebo taxíkem na 16 - 24 EUR.

Na další ostrovy

Na Kanárské ostrovy se dá z Madeiry dostat letecky se společnostmi Binter Canarias a s Azores Airlines. Létají na Tenerife a Gran Canaria. Na Azorské ostrovy se dá přímý let uskutečnit s Azores Airlines.

Na svých dalších webech o cestování popisuju leteckou dopravu do jiných zemí: Portugalskodo GruzieTurecko, Bulharsko, Tuniskolety mezi Kanárskými ostrovy, Maroko letecky

Madeira.rovnou.cz - Informace o ostrově Madeira - kontakt
2008 - 2024 Dušan Janovský, info@rovnou.cz, +420 732 746 901