Madeirská příroda

Rozmanitost

Chcete-li v krátkém čase a na malé rozloze navštívit několik vzdálených zemí, jeďte na Madeiru. Madeira oplývá přenádhernou přírodou. Jde o skutečný fenomén. Na rozloze 57x22 km naleznete krajinu podobnou jižní Americe, Skotku, či Novému Zélandu.


Sopečný původ Madeiry z ní dělá velmi různorodý ostrov.

Pobřeží a vnitrozemí

Na pobřeží nalezneme přímořská městečka i dramatické útesy. Většina ostrova má potom reliéf vysokých hor sahajících do mraků a hlubokých údolí, jimiž protékají dravé říčky s vysokými třpytivými vodopády, podobně jako třeba v Brazílii. Ty se nakonec vlévají do Atlantického oceánu.

Náhorní plošiny se jen málo liší od skotské vysočiny. Fialový vřes, mystická mlha a pokojně pasoucí se krávy a ovce. Pokud strmé kopce nejsou upraveny na terasovitá políčka, porůstá je les, tvořený vysokými letitými stromy. Na políčkách nejčastěji rostou banány nebo vinná réva.


Na Madeiře najdete banánové plantáže, vavřínový les i palmy.

Skutečnou raritou je vavřínový prales, který tvoří téměř 30% porostu Madeiry. Původně tento prales pokrýval podstatnou část středomořského pobřeží Evropy, dnes už je ale dochován pouze na několika ostrovech. Podobné vavřínové pralesy jsou kromě Madeiry k vidění už jen na Kanárských ostrovech.

Na Madeiře nečekejte žádná exotická zvířata. Fauna je zde poměrně běžná a relativně řídká. Jde přeci jen o ostrov. Kromě běžných mořských ptáků tu najdete ve velkém množství drobné ještěrky, vyhřívající se na kamenech i třeba zídkách hotelu. V městečkách pokojně pobíhají celkem hezcí a čistí psi, které prostě lidé krmí. Oproti tomu na Madeiře není příliš koček. Zemědělskými zvířaty jsou tradičně krávy a méně kozy a ovce. Madeira totiž neoplývá většími pastvinami.


Fauna je to poměrně obyčejná a spíše řídká. Mořští ptáci, ještěrky, psi.

Ostrov květin

Snad nejvíce specifickou je madeirská flóra. Madeira je známá jako ostrov orchidejí. Ty však naleznete spíše v botanické orchidejové zahradě a zřejmě na soukromých zahrádkách, nebo na nějakých tajných místech. Řezané květy i sazenice jsou totiž hojně prodávány v městské tržnici ve Funchalu květinářkami v tradičním madeirském kroji. Kromě orchidejí prodávají i další nádherné, vždy čerstvé květiny, které jsou k vidění rovněž ve volné přírodě. Je naprosto kouzelné vidět divoce kvést kaly a strelície.


Nejtypičtějšími květinami Madeiry jsou bezesporu orchideje, kaly a strelície.

Chcete-li květenu ostrova vidět perfektně udržovanou na menší ploše, doporučuji navštívit botanickou zahradu ve Funchalu. Tam je také k vidění velké množství krásných, pestrobarevných a ukřičených papoušků a pávů.

Další fotky z botanické zahrady:


 

Madeira.rovnou.cz - Informace o ostrově Madeira - kontakt
2008 - 2024 Dušan Janovský, info@rovnou.cz, +420 732 746 901