Madeirská příroda

Rozmanitost

Chcete-li v krátkém čase a na malé rozloze navštívit několik vzdálených zemí, jeďte na Madeiru. Madeira oplývá přenádhernou přírodou. Jde o skutečný fenomén. Na rozloze 57x22 km naleznete krajinu podobnou jižní Americe, Skotku, či Novému Zélandu.


Sopečný původ Madeiry z ní dělá velmi různorodý ostrov.

Pobřeží a vnitrozemí

Na pobřeží nalezneme přímořská městečka i dramatické útesy. Většina ostrova má potom reliéf vysokých hor sahajících do mraků a hlubokých údolí, jimiž protékají dravé říčky s vysokými třpytivými vodopády, podobně jako třeba v Brazílii. Ty se nakonec vlévají do Atlantického oceánu.

Náhorní plošiny se jen málo liší od skotské vysočiny. Fialový vřes, mystická mlha a pokojně pasoucí se krávy a ovce. Pokud strmé kopce nejsou upraveny na terasovitá políčka, porůstá je les, tvořený vysokými letitými stromy. Na políčkách nejčastěji rostou banány nebo vinná réva.


Na Madeiře najdete banánové plantáže, vavřínový les i palmy.

Skutečnou raritou je vavřínový prales, který tvoří téměř 30% porostu Madeiry. Původně tento prales pokrýval podstatnou část středomořského pobřeží Evropy, dnes už je ale dochován pouze na několika ostrovech.

Na Madeiře nečekejte žádná exotická zvířata. Fauna je zde poměrně běžná a relativně řídká. Jde přeci jen o ostrov. Kromě běžných mořských ptáků tu najdete ve velkém množství drobné ještěrky, vyhřívající se na kamenech i třeba zídkách hotelu. V městečkách pokojně pobíhají celkem hezcí a čistí psi, které prostě lidé krmí. Oproti tomu na Madeiře není příliš koček. Zemědělskými zvířaty jsou tradičně krávy a méně kozy a ovce. Madeira totiž neoplývá většími pastvinami.


Fauna je to poměrně obyčejná a spíše řídká. Mořští ptáci, ještěrky, psi.

Ostrov květin

Snad nejvíce specifickou je madeirská flóra. Madeira je známá jako ostrov orchidejí. Ty však naleznete spíše v botanické orchidejové zahradě a zřejmě na soukromých zahrádkách, nebo na nějakých tajných místech. Řezané květy i sazenice jsou totiž hojně prodávány v městské tržnici ve Funchalu květinářkami v tradičním madeirském kroji. Kromě orchidejí prodávají i další nádherné, vždy čerstvé květiny, které jsou k vidění rovněž ve volné přírodě. Je naprosto kouzelné vidět divoce kvést kaly a strelície.


Nejtypičtějšími květinami Madeiry jsou bezesporu orchideje, kaly a strelície.

Chcete-li květenu ostrova vidět perfektně udržovanou na menší ploše, doporučuji navštívit botanickou zahradu ve Funchalu. Tam je také k vidění velké množství krásných, pestrobarevných a ukřičených papoušků a pávů.

Další fotky z botanické zahrady:


 

Madeira.rovnou.cz - Informace o ostrově Madeira - kontakt